top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMiroslav Pekárek

Platba kartou není raketová věda - Vysvětlení některý pojmů

Než se budeme věnovat ryze technickým popisům akceptace karet, je nutné si vysvětli několik důležitých pojmů se kterými se můžete setkat při objednávání platebního terminálu.


To platí i při objednávání terminálu pro elektronickou evidenci tržeb.


Jak již ze svého názvu „Elektronické Evidence Tržeb“ vyplývá, slovo „elektronický“ je zásadní pojem, který bude v následujícím textu dále více rozvíjen. Obsah je rozdělen do dvou částí. První část je zaměřena na problematiku vlastní evidence tržeb. Druhá část je zaměřena na vysvětlení některých pojmů a obecně platných zvyklostí spojených s akceptací platebních karet.
Při popisu jednotlivých řešení budeme používat některé specifické názvy, a tak bude nejlepší si nejdříve vyjasnit některé pojmy z EET slovníku:

Acquirer: Banka anebo finanční instituce, která nabízí akceptaci platebních karet (převáženě VISA nebo Mastercard). Tyto finanční instituce jsou pro tuto činnost patřičně certifikovány od karetních asociací. V ČR se jedná většinou o organizace, které historicky vznikly z původních bank a byly sloučeny s významnými evropskými platebními institucemi, a dále o zahraniční organizace, které v uplynulých letech vstoupily na český trh.

All-in-One zařízení: Platební terminál s operačním systémem Android, který vhodně kombinuje vlastnosti chytrého mobilního telefonu a platebního terminálu pro akceptaci platebních karet. Zároveň disponuje tiskárnou účtenek. Zařízení je možné napojit na Wi-Fi síť nebo jej přímo doplnit datovou SIM kartou a přes ni ho připojit k internetu. Zároveň je standardně vybaven baterkami s rozumnou výdrží, takže může být použit i jako mobilní zařízení.

Android: Nejrozšířenější operační systém celosvětového gigantu Google, který původně vznikl pro mobilní telefony a následně byl rozšířen do tabletů a průmyslových zařízení využívající tabletovou technologii. V našem pojetí EET se jedná většinou o pokladny a platební terminály.

AppStore: Aplikační obchod společnosti Apple, který slouží k nahrávání aplikací do chytrých telefonů a tabletů přímo od společnosti Apple.

Bluetooth: Technický komunikační bezdrátový protokol, který využívají chytré telefony a tablety pro napojení na další externí zařízení (podobně jako hands-free u auta). Většinou se v našem případě používá pro napojení externí tiskárny k mobilnímu telefonu.

Certifikát: Speciálně vygenerovaný kód, který je buď vydán jako elektronický kód přímo přenesený do elektronického zařízení, anebo je vytištěn v tajné obálce, kterou je pak následně nutné přenést manuálně do elektronického zařízení.

Čipová karta: Platební karta vybavená kontaktním čipem. Tento čip má bezpečně uložené informace o platební kartě a umožnuje prostřednictvím čipového platebního terminálu zkontrolovat PIN ke kartě a tím bezpečně rozpoznat držitele karet.

Dvoufaktorová autentifikace: Jedná se obecně o zabezpečený přístup do centrálních systémů umístěných v internetu prostřednictvím jména a hesla a dalšího dynamického kódu zasílaného převážně na registrované číslo mobilního telefonu.

Heslo: Skupina znaků a číslic, které slouží k ochranně osobních dat a k bezpečnému přihlášení k pokladní aplikaci nebo k systému centrální správy.

GooglePlay: Aplikační obchod chytrých telefonů a tabletů, které využívají operační systém Android.

Platební terminál: Zařízení, které původně vzniklo pro akceptaci platebních karet v kamenných obchodech. Jedná se o vyspělé technologické zařízení, které využívá vysokého zabezpečení obsahu elektronických dat, a je převážně používáno při placení kartou. Pro účely EET byly upraveny tak, aby bylo možné je provozovat jako samostatné malé pokladny napojené na centrální systém a akceptace karet může pro účely EET plnit pouze doplňkovou funkci pro ty subjekty, které akceptují platby hotově a platební kartou. Pro účely EET jsou to většinou terminály pracující s operačním systémem Android. Kromě akceptace standardních karet umožňují akceptovat různé formy dalších platebních metod, jako jsou například stravenky nebo zákaznické karty. Do budoucna umožní platbu pomocí přímých plateb z bankovních účtů a také novými metodami včetně kryptoměn.

POS pokladna: Pokladní software, který byl původně vytvořen pro práci v maloobchodu. V nové vlně elektronické evidence tržeb je možné jej využít pro snadnou implementaci položek pro prodej a evidenci všech činností podnikatele. POS pokladna je většinou napojená na centrální portál, který pak umožňuje POS pokladně centrálně spravovat jednotlivé položky určené k prodeji. POS pokladnu je možné také napojit na finanční správu bez nutnosti portálu.

Portál: Systém, který funguje formou centrálního serveru umístěného na internetu. Jde o sestavu několika na sebe navazujících webových stránek, které jsou přístupné pro veřejné uživatele. Po registraci nebo po přihlášení pomocí jména a hesla je možné prohlížet interní obsah dat, které přísluší danému uživateli.

PSD2: Nová platební norma, která zvyšuje bezpečnost transakcí a zároveň vytváří prostor pro přímé platby.

QR Code: Jde o 2D prostorový kód, který v sobě obsahuje datovou informaci, která je snadno čitelná snímačem platebního terminálu nebo chytrým telefonem. Často se používá výraz QR platba. Dále je možné QR kód využít k propojení zákazníků obchodního subjektu s centrálním portálem pro uchování účtenek zákazníků a daňového subjektu.

Vydavatel platební karty: Banka, která vydala zákazníkovi platební kartu. Někdy se používá i cizí název „Issuer“.

Wi-Fi: Bezdrátová sít umožňující připojení technického zařízení (mobilního telefonu, tabletu, POS pokladny, tiskárny) k internetu.


Nabídku našich řešení naleznete na www.paylikeme.cz, nebo nás kontaktujte na adrese sales@pmgc.eu.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page